تشخیص دستگاه های متصل به مودم وایرلس

در دنیای جدید و با ظهور تکنولوژی های جدید، راه های جدید برای انجام کارهایی که قبلا به روش سنتی انجام می شده است معرفی می شود. دزدی و سرقت نیز از این قضیه مستثنی نیست. قبل از اینکه بخواهیم راه های مقابله با دسترسی غیر مجاز به سرویس اینترنتی شما بصورت وایرلس را در این بخش معرفی کنیم به یاد داشته باشید:

امنیت کامل و 100% دست نیافتنی است!

تنها کاری که می توان انجام داد بالا بردن امنیت تا حدی است که هزینه رخنه و پشت سرگذاشتن تدابیر امنیتی برای سارق به اندازه ای هزینه بر (از نظر زمان، تجهیزات و …) باشد که عملا قید انجام اینکار را بزند و دنبال منبع دیگری برای سرقت باشد.

شناخت تهدید

اولین قدم در مقابله با هر تهدید و خطر، شناخت دقیق نحوه رخ دادن آن است. در خصوص سرقت اینترنت نیز اولین گام یافتن دستگاه های متصل به مودم وایرلس یا وای فای است. چندین روش برای پی بردن به تعداد و مشخصات دستگاه های مرتبط به وایرلس مودم شما وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

1- در ویندوز یا مک

با نصب نرم افزار های مختلفی میتوان متوجه شد چه دستگاه هایی به مودم ما متصل شده اند. از جمله:

  1. Who is on my WiFi
  2. Wireless Network Watcher

1-1- Who is on my WiFi

پس از دانلود نرم افزار از سایت های معتبر دانلود مانند Soft98.ir، آنرا نصب کرده و اجرا نمائید.

در پنجره باز شده گزینه Yes, set up continuous automatic scanning را انتخاب کنید. در پنجره بعدی، بر روی گزینه Proceed کلیک کنید. در ادامه این نرم‌افزار شروع به اسکن شبکه وایرلس شما خواهد کرد. هنگامی که عملیات اسکن آغاز شود، عبارت Scanning را در گوشه سمت راست و بالای پنجره مشاهده خواهید کرد. این اسکن کردن حدود یک دقیقه زمان خواهد برد.

برنامه who is on my wifi - اسکن
برنامه who is on my wifi – اسکن

با انتخاب بر روی هر سطر از لیست دستگاه های یافته شده، ستون توضیحات (Description) و نام سازنده (Manufacturer) در سمت راست پنجره ظاهر می‌شود. این دو گزینه به شما کمک خواهند کرد که بدانید هر مورد موجود در لیست، چه نوع دستگاهی است.

در نرم افزار Who Is On My Wi Fi نمی‌توانید نام‌های سفارشی به هر دستگاه بدهید اما قادر خواهید بود که به هر دستگاه یک برچسب دهید، این برچسب هاعبارتند از «دسکتاپ» یا «تبلت» و یا «شناخته شده». در لیستی که برای شما باز شده، همه سطرهایی را که برای شما آشنا هستند را علامت‌گذاری کنید.

برنامه who is on my wifi - برچسب زدن
برنامه who is on my wifi – برچسب زدن

از کجا متوجه شویم کدام دستگاه متعلق به ما است؟


2-1- Wireless Network Watcher

پس از دانلود نرم افزار از سایت های معتبر دانلود مانند Soft98.ir، آنرا نصب کرده و اجرا نمائید.

برنامه Wireless Network Watcher شروع به اسکن شبکه شما خواهد کرد. این کار حدود یک تا دو دقیقه زمان می‌برد؛ در واقع تا زمانی‌که در گوشه پایین سمت چپ عبارت Scanning را مشاهده می‌کنید، این عملیات ادامه خواهد داشت و به محض اتمام اسکن، این عبارت حذف خواهد شد. حال شما قادر خواهید بود که به مشاهده افراد متصل به وای فای بپردازید.

برنامه wireless network watcher - اسکن
برنامه wireless network watcher – اسکن

نتایج این لیست ممکن است کمی پیچیده به‌نظر برسد، به‌ویژه اگر زیاد از تکنولوژی سر درنمی‌آورید. برای جلوگیری از سردرگمی می‌توانید آدرس IP و لیست آدرس MAC را نادیده بگیرید. اگر از برنامه Wireless Network Watcher استفاده می‌کنید، فقط به ستون‌های نام دستگاه و Network Adapter Company دقت کنید. اگر دستگاهی به شبکه وصل است که نام آن در قسمت Device Name مشاهده نمی‌شود، ولی توانستید از روی Network Adapter Company دستگاه را بشناسید، می‌توانید با دوبار کلیک کردن بر روی آن دستگاه، گزینه «User Text» را اضافه کنید که به شما کمک می‌کند تا دستگاه‌ها را راحت‌تر در این لیست شناسایی کنید.

برنامه wireless network watcher - نام گذاری
برنامه wireless network watcher – نام گذاری

از کجا متوجه شویم کدام دستگاه متعلق به ما است؟


2- در گوشی همراه (اندورید، آیفون)

اپلیکیشن های زیادی برای نمایش دستگاه های متصل به وایرلس وجود دارد، از جمله:

  1. Fing – Network Tools

1-2- Fing – Network Tools

پس از دانلود اپلیکیشن، آنرا نصب کرده و اجرا نمائید.

پس از اجرا فرآیند اسکن شبکه شروع می شود و لیستی از دستگاه‌هایی که از همان شبکه وای‌فای یا وایرلس استفاده می‌کنند، نمایش داده می‌شود.

برنامه fing - اسکن
برنامه fing – اسکن

می‌توانید با ضربه زدن روی آن‌ها، جزئیات مربوط به دستگاه‌های وای‌فای متصل را متوجه شوید.

برنامه fing - اطلاعات
برنامه fing – اطلاعات

روش های دیگر ؟

علاوه بر روش های آموزش داده در بالا، روش های دیگری نیز قابل استفاده است، از جمله:

  • استفاده از برخی Network Securityها مانند ESET Internet Security
  • استفاده از صفحه تنظیمات مودم و قسمت Status یا State

روش دیگری یاد دارید؟ در بخش نظرات این پست برای ما بنویسید.


از کجا متوجه شویم کدام دستگاه متعلق به ما است؟

پس از استفاده از برنامه های معرفی شده، متوجه می شوید که لیست دستگاه های پیدا شده براساس آدرس مک یا Mac Address دستگاه ها است. برای اینکه متوجه شوید کدام دستگاه متعلق به شماست باید به مک آدرس دستگاه خود آشنایی داشته باشید.

در پست های زیر نحوه یافتن مک آدرس را آموزش داده ایم:

بدست آوردن مک آدرس در گوشی

بدست آوردن مک آدرس در کامپیوتر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *