بدست آوردن مک آدرس در گوشی – اندروید و آیفون

راهنمای پیدا کردن مک آدرس در گوشی همراه

در این راهنما نحوه بدست آوردن مک آدرس (Mac address) در گوشی های دارای سیستم عامل اندروید و آیفون را آموزش می دهیم. با داشتن مک آدرس یک دستگاه اقدامات امنیتی متفاوتی می توان انجام داد. از مهمترین آنها مک فیلتر (MAC Filter) یا محدود کردن به مک آدرس دستگاه های مورد نظر در تنظیمات وایرلس مودم می باشد.

مک آدرس (Mac address مخفف media access control address) یک آدرس منحصر به فرد بوده که توسط کارخانه تولید کننده برای هر دستگاهی و تجهیز که قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد، طراحی می شود. این آدرس متشکل از 12 رقم 16 بیتی می باشد که دو به دو با علامت : (دو نقطه) از یکدیگر جدا شده اند. هر کارت شبکه، یک مک آدرس مخصوص به خود را داشته و هیچگاه دو کارت شبکه با یک مک آدرس ساخته نمی شوند. البته با استفاده از روش هایی می توان مک آدرس یک دستگاه را تغییر داد و مشابه مک آدرس دستگاه دیگری تنظیم کرد که از این روش برای هک کردن مودم یا تجهیزات استفاده می شود.

قالب کلی یک مک آدرس به صورت زیر است:

00:11:00:AA:BB:88

پیدا کردن مک آدرس در اندروید

  1. ابتدا وارد بخش تنظیمات گوشی (settings) شوید. (صفحه را به پایین بکشید تا قسمت اعلان‌ها (notifications) باز شود. سپس قسمتی که به شکل چرخ دنده (در برخی گوشی‌ها به شکل آچار) است انتخاب کنید. در روش دوم می‌توانید به فهرست برنامه‌های موجود در گوشی خود مراجعه کنید و قسمت تنظیمات را پیدا کنید و سپس وارد آن شوید.)
  2. وارد بخش درباره درباره تلفن یا دستگاه (About phone یا About Device) شوید. (این بخش ممکن است داخل گزینه System در بخش تنظیمات باشد)
  3. گزینه وضعیت (Status) را انتخاب کنید.
  4. در بخش آدرس MAC یا Wi-Fi MAC address مک آدرس گوشی قابل مشاهده است.

پیدا کردن مک آدرس در گوشی آیفون

  1. ابتدا وارد بخش تنظیمات گوشی (settings) شوید. 
  2. گزینه عمومی (General) را انتخاب نمایید.
  3. وارد بخش درباره درباره (About) شوید.
  4. در بخش Wi-Fi address مک آدرس گوشی قابل مشاهده است.

پست های دیگر ما را نیز بررسی کنید:

تشخیص دستگاه های متصل به مودم وایرلس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *